Organizator

Honorowy Patronat
Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Patronat

Partner strategiczny

Partner merytoryczny,
Audytor konkursu

Partner

Innowator Stulecia to projekt mający uhonorować postaci, które wniosły istotny wkład do rozwoju polskiej gospodarki lub do historii polskiego i światowego biznesu pod kątem szeroko pojmowanej innowacyjności. Swoje kandydatury mogą zgłaszać wszyscy czytelnicy „Rzeczpospolitej” i portalu rp.pl. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez specjalną kapitułę, a jego nazwisko ogłoszone podczas uroczystej gali. Wprowadzone przez kandydatów rozwiązania mogą dotyczyć nowatorskich produktów, strategii gospodarczo-biznesowych, inwestycji, rozwiązań dotyczących zarządzania czy administracji. Kandydaci do tytułu Innowator Stulecia muszą być związani z Polską. Poniżej publikujemy kilka przykładowych sylwetek polskich innowatorów. Konkurs ma jednak charakter otwarty dlatego zapraszamy czytelników do zgłaszania własnych kandydatur. Formularz zgłoszeniowy: https://orzelinnowacji.rp.pl/zgloszenie-innowator.html

Dowiedz się więcej

Jan Czochralski

Profesor Politechniki Warszawskiej, chemik, a przy tym najczęściej cytowany (do dzisiaj) w świecie techniki rodzimy naukowiec. W 1916 r. odkrył on metodę pomiaru szybkości krystalizacji metali, która do dziś służy do otrzymywania monokryształów. To podstawa produkcji mikroprocesorów, bez których nie byłoby smartfonów, tabletów czy komputerów.

Dowiedz się więcej

Jan Szczepanik

Nazywany„polskim Edisonem" i „galicyjskim geniuszem". Wynalazca, pracujący m.in. w Krakowie, Tarnowie, Wiedniu czy Berlinie, wyprzedził swoją epokę. Twórca pierwszej na świecie kamizelki kuloodpornej zasłynął budową telektroskopu, czyli protoplasty współczesnego telewizora czy systemu barwnego filmu. W konsekwencji opracował technologię, która już pod koniec XIX w. była w stanie emitować kolorowy obraz, wraz z dźwiękiem, transmitowany za pomocą sieci telefonicznej (na podobnej zasadzie, jak działa telewizja kablowa).

Dowiedz się więcej

Józef Kosacki

Miał wydatny wpływ na ocalenie wielu istnień ludzkich od czasów II wojny światowej. To on bowiem wynalazł wykrywacz min, który najpierw bezpłatnie trafił do użytku w brytyjskiej armii, a przez kolejne pół wieku wzorowane na technologii Kosackiego rozwiązania służyły wojskom na całym świecie.

Dowiedz się więcej

Maria Skłodowska-Curie

Fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla

Mimo wielu przeciwności i trudnych czasów w jakich żyła, udało jej się dokonać odkryć, które zmieniły świat. Dokonała przełomu w sferze, która wówczas była wybitnie męską domeną. Skłodowska-Curie ma niezwykły wachlarz osiągnięć. Była pierwszą kobietą, która dostała nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesor na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała drugą Nagrodę Nobla.

Dowiedz się więcej

Stefan Bryła

Wybitny polski inżynier budowlany i pionier spawalnictwa

To on jest autorem pierwszego w Europie – i najprawdopodobniej również na świecie – stalowego mostu spawanego elektrycznie. Stanął on w Maurzycach, niewielkiej wsi oddalonej ok. 100 km na zachód od Warszawy. Dzieło inżynierii budowlanej zapoczątkowało nowy rozdział w historii budownictwa tego typu obiektów. Choć most był niewielki (miał tylko 27 m), okazał się przełomowy. Zastosowana w trakcie jego produkcji i montażu technologia, wykorzystująca spawanie zamiast nitowania, pozwoliła bowiem zredukować ilość zużytej stali o 20 proc. W 1995 r. American Welding Society uhonorowało go nagrodą Historic Welded Structure Award. Budowle tego krakusa z pochodzenia na stałe wpisały się również w krajobraz Warszawy, stając się wizytówkami stolicy. Wieżowiec Prudential (hotel Warszawa), budynki Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego czy gmach Poczty Głównej – to wszystko konstrukcje, które tworzył prof. Bryła.

Dowiedz się więcej

Kazimierz Prószyński

Pionier polskiej kinematografii, operator filmowy i przedsiębiorca, a nade wszystko wynalazca.

Prószyński skonstruował pierwowzór pierwszego aparatu filmowego (pleografu) i to jeszcze przed braćmi Lumiere. 111 lat temu rozpoczął pracę nad innym wynalazkiem, a mianowicie tzw. aeroskopem. Pod tą nazwą kryje się pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa, wyposażona automatyczny napęd. W drugiej dekadzie XX w., dzięki pozyskaniu inwestorów, udało się wdrożyć opatentowaną konstrukcję do masowej produkcji. To właśnie kręcony aeroskopem dokument z koronacji brytyjskiego króla Jerzego V był pierwszym polskim reportażem filmowym.

Kazimierz Prószyński na koncie ma znacznie więcej wynalazków. Wymienić można choćby entuzjastycznie oceniony przez francuską Akademię Nauk projektor, wyposażony w tzw. migawkę trójlistkową. Rozwiązanie, dzięki któremu udało się ograniczyć problem migotania obrazu, okazało się na tyle skuteczne i ponadczasowe, że jest praktycznie wykorzystywane do dziś.

Dowiedz się więcej

Tadeusz Sendzimir

Inżynier urodzony we Lwowie, wybitny polski metalurg, który opracował przełomowe metody produkcji m.in. cienkich blach stalowych stanowiących podstawowy materiał w wielu gałęziach przemysłu.

Sendzimira nazywano „Edisonem metalurgii”, choć ów przydomek wcale nie oddawał wielkości wynalazcy. Jego dokonania oddaje fakt, że odkrytą przez niego metodęcynkowania ogniowego nazwano jego od jego nazwiska procesem Sendzimira. Do dziś więc, wśród nazwisk, które nadano poszczególnym fazom procesów metalurgicznych, Sendzimir wymieniany jest obok Siemensa, czy Bessemera. Tadeusz Sendzimir swoją karierę zaczynał w Chinach. Przez wiele lat – aż do śmierci w 1989 r. – mieszkał w Stanach Zjednoczonych. To tam uzyskał ponad 60 proc. ze swoich 120 patentów z branży górniczej i metalurgicznej. Jeden z tych najbardziej znanych wynalazków – zrealizowany w USA – dotyczył walcowni, umożliwiającej walcowanie na gorąco (nazwano ją planetarną).

Dowiedz się więcej

Kazimierz Funk

Znany na całym świecie chemik i biolog, odkrywca witaminy.

To właśnie on wyodrębnił witaminę B1 z otrąb ryżowych pierwszą. W kolejnych badania jej obecność lokalizował w kolejnych pokarmach, m.in. w mleku, czy drożdżach. Sama nazwa witamina to również jego twór (z połączenia łacińskich wyrazów „Vita” i „amina”, czyli „życie” i związek chemiczny zawierający grupę aminową). Pracował w Instytucie Pasteura w Paryżu i na Uniwersytecie Berlińskim. W latach 20. kierował Państwowym Instytutem Higieny. Zajmował się m.in. wyizolowaniem insuliny, a także badał przyczyny nowotworów. Autor kilkuset publikacji naukowych.

Dowiedz się więcej

Jacek Karpiński

Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, a z drugiej wybitny cybernetyk i informatyk.

Absolwent Politechnik Łódzkiej oraz Warszawskiej, inżynier elektronik był twórcą pierwszego polskiego komputera zbudowanego z użyciem układów scalonych. 16-bitowy K202, bo tak nazywał się ten minikomputer, premierę miał w 1970 r. Było to 11 lat przed wypuszczeniem na rynek pierwszych pecetów od IBM. Na bazie K202 jeszcze do 1986 r. produkowano Mera-400, komputer składanych w warszawskich Zakładach Systemów Mikrokomputerowych. Karpiński był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Dowiedz się więcej

Stefan Drzewiecki

Pionier polskiej żeglugi podwodnej i wynalazca, który unowocześnił wiele obszarów w sektorze transportu – od konnego, przez kolejowy, po lotniczy.

Racjonalizator, którego lista innowacji robi imponujące wrażenie. To z pod jego ręki wyszedł cyrkiel do przekrojów stożkowych, regulator silników parowych, automatyczny sprzęg do wagonów, czy rejestrator prędkości pociągów. On również jest autorem dromografu, czyli urządzenia samoczynnie kreślącego kurs płynącego statku, a także śmigła o łopatkach nastawnych, czy wreszcie tunel aerodynamicznego i pierwszego elektrycznego okrętu podwodnego.

Dowiedz się więcej

Irena Szołomicka-Orfinger - Dr Irena Eris

Doktor farmacji, przedsiębiorca, założycielka i współwłaścicielka przedsiębiorstwa Dr Irena Eris

W ciągu 30 lat zbudowała od podstaw jedną z najbardziej znanych na świecie polskich markę. Laureatka prestiżowych nagród w dziedzinie biznesu, zarządzania, brandingu i eksportu. Jej gabinety kosmetyczne działają m.in. w Moskwie i Bogocie, a marka Dr Irena Eris została przyjęta do prestiżowej francuskiej organizacji Comité Colbert, która zrzesza 75 najbardziej luksusowych marek na świecie, m.in. Chanel i Dior. Od kilku lat tworzy w Polsce sieć luksusowych hoteli SPA. Irena Szołomicka-Orfinger jest wzorem przedsiębiorczości, nowatorskiego sposobu myślenia i pasji do tego czym się zajmuje. Zbudowała od podstaw przedsiębiorstwo, które dziś swoje produkty sprzedaje na światowych rynkach

Dowiedz się więcej

Maria Siemionow

Profesor medycyny, chirurg i chirurg plastyczna - Kolegium Medycyny w Cleveland w USA

Najbardziej znana na świecie polska lekarka. W 2008 r. dokonała pierwszej operacji przeszczepienia całej twarzy, przecierając szlak m.in. transplantologom z Centrum Onkologii z Gliwic. Od 1995 r. kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w USA. Promotorka polskich naukowców. Prowadzi prace badawcze nad nową generacją leków dla ludzi po przeszczepach.

Dowiedz się więcej

Józef Hofmann

Kompozytor, pianista i… wynalazca.

Bez niego nie byłoby spinacza biurowego, czy samochodowych wycieraczek w formie, jaką znamy dziś. Wirtuoz zapisał się więc nie tylko w historii polskiej muzyki, ale również światowych dokonań na polu innowacji – w dorobku ma ponad siedemdziesiąt zatwierdzonych wniosków patentowych. W tym m.in. rozwiązania ograniczającego opór klawiszy fortepianowych, które używane jest nawet we współczesnych instrumentach Steinwaya, czy amortyzatorów samochodowych. Był również prekursorem nawigacji samochodowej i konstruktorem automobilu (stworzył go w wieku 25 lat a potem jeździł nim po Europie).

Dowiedz się więcej

Ewa Błaszczyk

Fundacja Akogo?, Klinika Budzik

Jej dziełem jest zbudowana kosztem 20 mln zł Klinika Budzik - jedyna w Polsce, w której został wdrożony program wybudzania dzieci ze śpiączki fazy B. Rodzinny dramat stał się siłą napędową działalności społecznej aktorki, której efektem było powstanie fundacji Akogo? i pozyskanie od setek osób prywatnych i firm funduszy europejskich i środków NFZ na budowę kliniki i terapię. 
Klinika Budzik została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.
Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu. Do dziś w Klinice zostało wybudzonych ponad 40 dzieci.

Przede wszytkim innowacja, jaką jest inicjatywa stworzenia Kliniki Budzik, służy ratowaniu zdrowia i życia dzieci. Klinika może pochwalić się kilkudziesięcioma wybudzonymi pacjentami. Trudno o mocniejsze uzasadnienie. Ponadto Klinika chce stworzyć systemowe rozwiązania, wzorzec prawno-organizacyjny, jak również wzorzec medyczno-neurorehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. To również działalność innowacyjna, prowadzona w niezwykle trudnym i delikatnym obszarze.

Dowiedz się więcej

Jan Szynaka

Prezes Zarządu firmy Szynaka-Meble Sp. z .o.o.

Jan Szynaka Prezes Zarządu firmy Szynaka-Meble Sp. z .o.o., wiodącego producenta mebli w Polsce i na świecie, będącego filarem Grupy Meblowej Szynaka, którą tworzy 6 nowoczesnych zakładów produkcyjnych, Centrum Logistyczno-Wystawiennicze i Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Hotel & SPA Pałac Mortęgi, o łącznej powierzchni porównywalnej do 70 boisk piłkarskich. Od ponad 61 lat kreator pozytywnego wizerunek polskiej, wielopokoleniowej firmy rodzinnej, wysokogatunkowego produktu i promotor Polski na świecie. Dzięki nowoczesnym metodom zarządzania oraz skutecznej polityce promocyjnej kierowana przez Jana Szynaka, firma rozwinęła liczne kontakty handlowe w Polsce i ponad 50 krajach na świecie. Wyrazista, silna marka połączona z szeroko rozwiniętą polityką sprzedażową i współpracą z globalnymi i krajowymi sieciami handlowymi kreuje wysoką pozycję firmy i gwarantuje rozpoznawalność na światowych rynkach. Dziś spółka, posiadająca 100 % polskiego kapitału, ma realny wpływ na rozwój polskiej gospodarki i pozostawia namacalny ślad w budowaniu potencjału ekonomicznego naszego kraju i kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Wybierając produkty firmy klienci mają wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost polskiego PKB. Prowadząc biznes Jan Szynaka podejmuje szereg inicjatyw mających na celu osiągnięcie harmonii i równowagi z otoczeniem, dbając tym samym o środowisko naturalne. W jego filozofii działania silnie zakorzeniony jest duch odpowiedzialności społecznej. Firma nie działa w oderwaniu od lokalnego społeczeństwa, jest jego częścią i aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz rozwoju miasta, województwa i kraju. Jan Szynaka jako aktywny promotor polskiego rzemiosła chętnie udziela się społecznie i charytatywnie. Jest biznesowym autorytetem i uznanym menadżerem. 
Pomimo ogromnej skali biznesowego sukcesu Jan Szynaka skupia się nie tylko na działalności biznesowej, ale również w myśl firmowej dewizy „zawsze blisko ludzi” wspiera działania na rzecz lokalnej społeczności. Odpowiedzialność za społeczeństwo i środowisko naturalne jest elementem misji firmy. Nadając szczególne znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu, Jan Szynaka swoją postawą prezentuje przekonanie o wadze odpowiedzialnego i etycznego przywództwa, opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju podejścia do posiadanych zasobów naturalnych i społecznych, a także o znaczeniu aktywnego zarządzania swoim wpływem na otoczenie. 
Sylwetka Jana Szynaka wielokrotnie była doceniana przez kapituły prestiżowych konkursów.

Obecna pozycja lidera w branży meblowej zarówno na rynku krajowym, ale przede wszystkim zagranicznym nie pojawiła się nagle. Właściciele Alina i Jan Szynaka pracowali na nią ponad 61 lat. Dzisiejsza pozycja jest konsekwencją stopniowego i przemyślanego rozwoju firmy. Ciężka praca, setki trudnych, ale przemyślanych decyzji, poświęceń i wyrzeczeń pozwoliły osiągnąć obecny sukces. Otwartość na zmiany, podejmowanie wyzwań i konsekwentne ich realizowanie owocują dziś ugruntowaną pozycją na światowych rynkach. Szynaka-Meble Sp. z o.o. to marka najwyższych standardów. Dążąc do perfekcji firma pod kierownictwem Aliny i Jana Szynaka w każdym obszarze swojej działalności uwzględnia budowanie własnych wartości jak również daje satysfakcję i zadowolenie innym: klientom, kontrahentom i pracownikom. Ponad 61 letnie doświadczenie, wielopokoleniowość, tytuł lidera i pozycja największej Grupy Meblowej w Polsce to dla Właścicieli duże zobowiązanie i ogromna odpowiedzialność. Każdego dnia dostrzegają potrzeby prawie 3 500 swoich pracowników i społeczności lokalnej. Prowadząc biznes podejmują szereg inicjatyw mających na celu osiągnięcie harmonii i równowagi z otoczeniem dbając tym samym o środowisko naturalne. Odpowiedzialność za otoczenie oraz prowadzenie aktywnego dialogu z ludźmi ma dla Prezesów Aliny i Jana Szynaka fundamentalne znaczenie. Kapitał ludzki był i jest jej najważniejszym zasobem, dlatego działania, które spółka podejmuje na rzecz wspierania rozwoju pracowników są nieustannie udoskonalane oraz poszerzane. W Grupie Meblowej Szynaka bardzo często pracują całe rodziny, a nawet pokolenia rodzin. Prowadzenie firmy rodzinnej to nie tylko budowanie jej z pokolenia na pokolenie, ale przede wszystkim zapewnienie poczucia przynależności pracowników do „rodziny”. Spółka dąży do zapewnienia równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym pracowników, zapewnia przyjazną, rodzinną atmosferę w pracy oraz przyjazne stosunki między pracownikami. Sprzyjają temu organizowane każdego roku pikniki i festyny rodzinne (Szynaka Day). Szynaka Meble to solidny i godny zaufania pracodawca, zapewniający pracownikom stabilne miejsca pracy. Firma Szynaka Meble trzykrotnie została laureatem prestiżowego konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca–Organizator Pracy Bezpiecznej” i tym samym została wpisana na Złotą Listę Laureatów prestiżowego konkursu.
Przedsiębiorczość i kompetencje przywódcze płyną we krwi członków rodziny Szynaka. Spółką zarządza już trzecie pokolenie, a czwarte dorasta przygotowując się do kultywowania biznesowego dziedzictwa. Rodzinna struktura organizacji firmy jest ukłonem w stronę tradycji przy jednoczesnym promowaniu  nowoczesnych rozwiązań.

Dowiedz się więcej

Ignacy Łukasiewicz

wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie

Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści jakie daje ropa naftowa. Bardzo sprawny organizator, z czasem dorobił się na ropie naftowej dużego majątku. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sądów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni, walczył z biedą i alkoholizmem w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Dążył do rozwoju rodzącego się tam przemysłu naftowego, nie skupiając go całkowicie w swoich rękach, lecz namawiając i pomagając w tworzeniu również innych firm.

Dowiedz się więcej

Prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek

Dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych

Należy do grona najbardziej znanych i zasłużonych ludzi w przemyśle metali nieżelaznych oraz do znanych w kraju i zagranicą naukowców - metalurgów. Absolwent Wydziału Metalurgicznego Akademii Górniczo-Hutniczej i wychowanek znakomitej kadry profesorów – wykładowców. Pracę naukową
i zawodową rozpoczął w 1956 w Zakładach Hutniczo-Przetwórczych Metali Nieżelaznych "Hutmen". Jego późniejsza kariera zawodowa wiąże się z pracą w jednostkach przemysłu metali nieżelaznych takich jak: ZGHMN "METALE", KGHM "Polska Miedź" na stanowisku Dyrektora ds. Strategii
i Rozwoju , CBPM "Cuprum" na stanowisku Dyrektora ds. Badawczych, a następnie Prezesa. Dowodem uznania dla doświadczenia zawodowego, zdolności naukowych i menadżerskich Profesora było, z nadania Ministerstwa, kierownictwo w latach 1973 - 1997 szeregu programów i projektów rządowych, dotyczących wykorzystania krajowych zasobów surowcowych, szczególnie w zakresie przemysłu miedziowego, a także rozwoju produkcji i zastosowań metali nieżelaznych. Profesor Zbigniew Śmieszek związany jest z Instytutem Metali Nieżelaznych od 1965 roku, w którym to roku rozpoczął w nim pracę. Od 1975 roku na stanowisku Dyrektora Instytutu. Od tego czasu, z pominięciem okresu 1990 – 1995, kieruje Instytutem do chwili obecnej. Działalność w tym ważnym dla gospodarki obszarze rozwoju produkcji i zastosowań metali nieżelaznych kontynuuje prof. Zbigniew Śmieszek po dzień dzisiejszy. Efekt tej działalności to ponad 140 prac naukowo-badawczych, 95 patentów oraz szereg nagród z dziedziny nauki i techniki.

Obowiązki służbowe i zaangażowanie zawodowe prof. Zbigniew Śmieszek dzieli z równie aktywną działalnością społeczną na rzecz społeczności inżynierskiej i sektora jednostek badawczo-rozwojowych. Pełni funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych. W ramach działalności stowarzyszeniowej i zawodowej daje przykład wzorcowego modelu współpracy jednostki badawczej z przemysłem. Przez trzy kadencje pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych, a obecnie, od 2007 roku, pełni funkcję Wiceprzewodniczącego, co jest miarą uznania środowiska instytutów branżowych dla jego zaangażowania i skuteczności na rzecz tego środowiska.

Uzasadnieniem wyboru Profesora Zbigniewa Śmieszka jest szeroki wachlarz zainteresowań badawczych oraz aktywność na rzecz rozwoju i nowoczesności polskiej gospodarki.

Tylko z ostatnich lat należy wymienić takie innowacyjne rozwiązania dla przemysłu metali nieżelaznych jak:

  • oryginalne konstrukcje maszyn flotacyjnych, których parametry techniczno–eksploatacyjne osiągają konkurencyjny światowy poziom,
  • nowe rozwiązania technologiczne i techniczne w Zakładach Wzbogacania Rud KGHM Polska Miedź S. A.,
  • odzysk platyny z elektrorafinacji srebra w Hucie Głogów,
  • modernizacja technologii produkcji miedzi konwertorowej w HM Legnica dla podwyższenia produkcji i zmniejszenia uciążliwości dla środowiska,
  • udoskonalenie technologii produkcji miedzi katodowej w warunkach intensyfikacji procesów
    i zapewnienia wysokiej jakości katod. Kompleks prac wdrożeniowych w HM Głogów i HM Legnica,
  • uruchomienie nowej produkcji wieloskładnikowych stopów cynkowniczych oraz stopów odlewniczych cynku,
  • wdrożenie technologii produkcji instalacyjnych rur miedzianych z zastosowaniem walcowania pielgrzymowego w Hutmen S.A.

Należy też wymienić ważniejsze patenty, które stały się podstawą szeregu wdrożeń:

- PL 202819: Sposób odmagnezowania koncentratu blendowego;

- PL 203989: Sposób odzyskiwania ołowiu z przemysłowych odpadów metali nieżelaznych

z hutnictwa miedzi;

- PL 204376: Sposób przerobu żużla konwertorowego;

- PL 208779: Sposób odzyskiwania renianu (VII) amonu z kwaśnych roztworów

zawierających ren;

- PL 210033: Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w

procesie Waelza;

- PL 215213: Aerator, zwłaszcza maszyny flotacyjnej;

- PL 224047: Sposób otrzymywania siarczkowych koncentratów cynku i ołowiu z odpadów

flotacyjnych po procesach mechanicznego wzbogacania rud Zn-Pb;

- PL 226211: Sposób odzyskiwania ołowiu i metali towarzyszących, zwłaszcza cyny, z

ołowiu surowego;

- EP 2333895: Method for desulphurization of battery paste.

W pełni zasługuje na miano innowatora stulecia.

Dowiedz się więcej

Ignacy Mościski

Polski chemik, polityk, w latach 1926–1939 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

Ostatni prezydent II RP przed wybuchem wojny — Ignacy Mościcki — również zapisał się na kartach historii jako innowator. Opracował metodę, która pozwalała na produkcję kwasu azotowego, stosowanego do tworzenia barwników, środków farmaceutycznych i materiałów wybuchowych.\

Początkowo związany z ruchem socjalistycznym. W latach 1912–1922 profesor Politechniki Lwowskiej, autor nowatorskiej metody pozyskiwania kwasu azotowego z powietrza. Założyciel Unii Narodowo-Państwowej w 1922 roku. W 1925 wybrany na rektora Politechniki Lwowskiej, profesor Politechniki Warszawskiej w latach 1925–1926. W 1926 wybrany na urząd Prezydenta RP, w 1933 wybrany na II kadencję. Blisko związany z obozem sanacyjnym Józefa Piłsudskiego. W 1927 był inicjatorem budowy Państwowych Zakładów Związków Azotowych w Mościcach pod Tarnowem. Autor ponad 40 patentów polskich i zagranicznych, po wyborze na prezydenta RP użytkowanie praw do swych patentów nieodpłatnie przekazał państwu polskiemu.

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 przekroczył wraz z rządem RP granicę polsko-rumuńską. Został internowanyprzez władze Królestwa Rumunii. 30 września 1939 zrezygnował z prezydentury, wyznaczając uprzednio na swego następcę Władysława Raczkiewicza. W grudniu 1939 władze rumuńskie zezwoliły na jego wyjazd do Szwajcarii, gdzie mieszkał do śmierci.

Dowiedz się więcej

Zbigniew Religa

Polski kardiochirurg i polityk

Zbigniew Religa był polskim lekarzem uznawanym przez środowisko lekarskie za osobistość formatu światowego, a to za sprawą nie tylko faktu, iż był profesorem, ale i prekursorem działań transplantacyjnych, ściślej – specjalistą w dziedzinie przeszczepów serca.
Do szczególnych zasług Religi należy za pewne powołanie do życia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, której został prezesem. Chodziło bowiem o usprawnienie wdrażania najnowszych technik leczenia schorzeń serca.

Profesor Religa pozostawał pionierem polskiej kardiochirurgii, wykonując po raz pierwszy w kraju przeszczep płuc i serca (1986) oraz przeprowadzając zabiegi leczenia przewlekłej zatorowości płucnej.
Profesor Religa pozostawił po sobie olbrzymi dorobek naukowy. Był autorem lub współautorem ponad 130 prac naukowych i autorem kilku patentów.

Dowiedz się więcej

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca

Marek Kamiński (ur. 24 marca 1964 w Gdańsku) – polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz; 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy.

Marek Kamiński (ur. 24 marca 1964 w Gdańsku) – polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz; 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy.

Dowiedz się więcej

Mariusz Treliński

Polski reżyser operowy, filmowy i teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie

Studiował reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (absolwent 1986). Zadebiutował w 1987 filmem telewizyjnym Zad wielkiego wieloryba według scenariusza napisanego wspólnie z Januszem Wróblewskim. Jego kolejny film Pożegnanie jesieni' (1990), adaptacja powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza, miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji i przyniósł reżyserowi m.in. Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za debiut reżyserski. Za swój kolejny film – Łagodna według opowiadania Fiodora Dostojewskiego (1995) otrzymał nagrodę dziennikarzy na 20. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2000 nakręcił Egoistów. W latach 1989–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii.

W ramach pracy w teatrze zrealizował m.in. Makbeta. W 1995 zadebiutował w operze, na zamówienie festiwalu Warszawska Jesień reżyserując w Teatrze Wielkim w Warszawie Wyrywacza serc Elżbiety Sikory według prozy Borisa Viana. W 1999 wyreżyserował Madame Butterfly Giacoma Pucciniego ze scenografią Borisa Kudlički, z którym nawiązał stałą współpracę. Od czasu tej inscenizacji uważany jest za jednego z najciekawszych realizatorów przedstawień operowych w Polsce, jednocześnie budzących kontrowersje. W 2001 inscenizacja Madame Butterfly na zaproszenie Plácido Domingo została przeniesiona do Washington Opera, gdzie została pozytywnie przyjęta.

W 2001 otrzymał Paszport „Polityki” (za nowoczesne, inteligentne, trafiające do współczesnego widza realizacje oper na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie).

Od maja 2005 do sierpnia 2006 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W 2006 odbyła się tam premiera kolejnej opery Giacoma Pucciniego w jego reżyserii – La bohème. W 2007 zrealizował ponownie Króla Rogera w Operze Wrocławskiej. W październiku 2008 został mianowany zastępcą dyrektora ds. artystycznych, a w marcu 2011 dyrektorem artystycznym warszawskiej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Dowiedz się więcej

Ryszard Gumiński, Wojciech Piasecki

Współwłaściciele Torf Corporation (Tołpa)

Torf Corporation została założona w 1989 roku jako mała firma farmaceutyczna. Pierwszym produktem był immuno complex - innowacyjny lek do stymulacji układu odpornościowego na bazie wyciągu torfowego. Marka Tołpa  jedną z najbardziej znanych polskich marek pielęgnacji twarzy dla kobiet i mężczyzn. W 2018 roku firma Torf Corporation otrzymała certyfikat IFS HPC.

Dowiedz się więcej

Michał Kiciński

Współzałożyciel CD Projekt

Michał Kiciński wraz z Marcinem Iwińskim założył CD Projekt, firmę, która wprowadziła na rynek „Wiedźmina”. Gra oparta na cyklu powieściowym  Andrzeja Sapkowskiego podbiła serca  milionów graczy na całym świecie. 

Dowiedz się więcej

Wojciech Inglot

Polski przedsiębiorca, założyciel i właściciel globalnego przedsiębiorstwa z branży kosmetycznej Inglot

Wojciech Wiesław Inglot  – polski przedsiębiorca, założyciel i właściciel globalnego przedsiębiorstwa z branży kosmetycznej Inglot (prowadzącej działalność za granicą pod firmą INGLOT Cosmetics). Z wykształcenia chemik.

Pośmiertnie, 27 lutego 2013 r. został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości oraz działalność społeczną i charytatywną odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dowiedz się więcej

Janusz Filipiak

Polski naukowiec, informatyk, nauczyciel akademicki, przedsiębiorca i działacz sportowy.

Janusz Filipiak jest profesorem doktorem habilitowanym w zakresie nauk technicznych. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się nowoczesnymi technologiami. W 1993 r. założył Comarch - pierwszą firmę w Polsce opartą na wiedzy. Janusz Filipiak jest redaktorem i autorem czasopism, konsultantem instytucji krajowych oraz zagranicznych.

Profesor Filipiak jest autorem ponad stu publikacji z zakresu telekomunikacji i teleinformatyki, autorem sześciu książek z zakresu teleinformatyki (trzy z nich zostały wydane w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej).

W latach 90-tych był profesorem zwyczajnym w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym AGH, w której przez osiem lat, od 1991 do 1998 roku, kierował Katedrą Telekomunikacji. Mając 39 lat, odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Ukończył szkolenie menedżerskie w Japonii. Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W 2012 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. W 2013 roku otrzymał IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award 2012 za wkład w rozwój komunikacji i technologii informatycznej. Od 2015 r. jest ekspertem powołanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Narodowej Rady Rozwoju w sekcji „Gospodarka, praca, przedsiębiorczość”. W 2016 r. Andrzej Duda, Prezydent RP wyróżnił profesora Janusza Filipiaka za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości, przyznając mu Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.